by Miroslava Páleníčková © Webdesing

Copyright © 2017


Popredný slovenský slovenský trúbkár a hráč na krídlovku, skladateľ a aranžér Lukáš Oravec patrí nielen k slovenskej jazzovej špičke, ale je známy a etablovaný už aj vo vrcholnej kategórii európskej a medzinárodnej jazzovej scény. Jeho pozitívna jazzová agilita a  činorodosť je povestná. Okrem jeho spolupráce s niekoľkými domácich hudobnými telesmi, otvára aj vlastné  jazzové projekty s významnými hosťami!

Účasť jazzovej formácie Lukáš Oravec Quartet s americkým hosťom, vynikajúcim klavíristom a skladateľom Danny Grissettom na 13. Jazz Festivale Špania Dolina ´2017 možno považovať za výrazný organizátorský a dramaturgický úspech festivalu. Obsadenie Quarteta dotvára skvelá česko-slovenská jazzová rytmika: Tomáš Baroš - kontrabas a Marián Ševčík – bicie nástroje.


Lukáš Oravec absolvoval štúdium na Konzervatóriu v Žiline. Po jeho ukončení  bol prijatý na Royal Academy of Music Aarhus (DK) odbor klasickej hudby a štúdiu na jazzovej trúbke. V rokoch 2009-10 pokračoval v štúdiu na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně (CZ) na katedre vážnej hudby a tiež štúdium jazzovej interpretácie. Jednou z jeho najväčších skúseností bola stáž na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego Katowice (PL), kde študoval na katedre klasickej hudby na katedre jazzu. Od roku 2011 sa venuje štúdiu jazzovej interpretácie na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně a v roku 2013 bol prijatý na jazzovú katedru Master of Arts City of Vienna University (AT).

Spolupracoval  na rôznych projektoch a s mnohými bigbandami, napr. v RAMA Big Band (DK), Big Bandu Gustava Broma, SK-CZ Big Bandu Matúša. Od roku 2012 hrá so svojím projektom Lukáš Oravec Quartet (SK/HU), s ktorým získal najvyššie ocenenie v súťaží nové tváre slovenského jazzu za "zrelý kolektívny výkon". Debutový album "Introducing Lukáš Oravec Quartet" vyhral cenu Esprit 2013 za najlepší jazzový album roku. Hosťuje a spolupracuje s česko-slovenskou, ale i zahraničnou jazzovou scénou a s jej významnými osobnosťami.


Danny Grissett je americký jazzový klavírista, klávesista a skladateľ, narodený r.1975 v Los Angeles. Ako päťročný začal hrať a študovať klasickú hudobnú výchovu a hru na klavír. Promoval v LA z hudobnej výchovy na California State University Dominguez Hills. Potom absolvoval dvojročný magisterský titul v odbore jazzovej interpretácie na California Institute of the Arts. Po troch rokoch hrania v okolí Los Angeles sa presťahoval do New Yorku, kde bol členom formácie trúbkára Nicholasa Paytona a členom orchestra trúbkára Toma Harrella. Grissett vydal svoj prvý album ako líder v roku 2006 pre spočnosť Criss Cross, pre ktorú pokračoval v nahrávaní ďalších albumov s významnými osobnosťami jazzovej scény v New Yorku.

Časopis Down Beat v recenzii v roku 2010 poznamenal, že Grissettova jazzová hra vychádza z odkazu klavíristov Mulrewa Millera, Herbie Hancocka a Sonnyho Clarka, na ktorom vytvára vlastnú harmóniu a rytmus - svojim vlastným rukopisom.

 

Obsadenie Lukáš Oravec Quartet & Danny Grissett:


Danny Grissett - klavír, kompozície

Lukáš Oravec - trúbka, krídlovka, kompozície

Tomáš Baroš - kontrabas

Marián Ševčík - bicie

I LUKÁŠ ORAVEC QUARTET

& DANNY GRISSETT

YouTube