by Miroslava Páleníčková © Webdesing

Copyright © 2017


"The Obradovic - Tixier Duo“ je nový projekt, ktorý vznikol zo spolupráce francúzskeho klaviristu Davida Tixiera a chorvátskej hráčky na bicie a perkusie Lady Obradović. Prináša novú formu jazzového prejavu, založenom na zmiešaní „live“ zvuku klavíra a bicích s elektronikou, textami, polyrytmami, elektronickými slučkami a v spojení so sofistikovanými harmóniami slúži ako prostriedok prenosu hudby k poslucháčovi s použitím emócií a elegancie. Prostriedky v podaní dua sú spojené s prekvapivou hybnosťou.

Lada je umelec s vynikajúcou muzikálnosťou a hra na bicích je pre ňu „...ako hra na piano vyrobené z koží, ktoré sa dotykom a úderom rozozvučia“. Jej jemný dotyk vychádza z množstva variantov a dynamiky, niekedy sotva počuteľne, inokedy zase akoby kontrastne s opačnou dynamickou amplitúdou. Jej polyrytmické prostriedky vytvárajú priestor a atmosféru, ktorú v zápätí poskytne k dispozícii klavíru.

Dávid, výborný a tvorivý klavírista hrá súčasne dva klávesy, akustický a elektronický, aby pomocou rôznych farebných odtieňov spojil a rozšíril ich zvukové možnosti. Hra a elektronické zvuky vytvárané pravou rukou na syntezátore, dopĺňajú ako ozvena prirodzený zvuk klavíra.

Toto duo, tvorené silnými hráčskymi osobnosťou, je harmonicky a rytmicky dokonalé, a čerpá zo zhodnej muzikantskej filozofie a presvedčenia.


Lada Obradović je chorvátska jazzová hráčka na bicie, skladateľka a aranžérka. Hudobné vzdelávanie začala výukou klasickej hry na klavír. Neskôr „objavila“ bicie, do ktorých sa okamžite zamilovala. Po ukončení "Rock Academy" v Záhrebe, sa presťahovala do rakúskeho Grazu, kde dokončila štyri roky štúdia bicích na bakalárskom stupni. V rámci tohto štvorročného štúdia mala možnosť sa stretnúť, pracovať alebo hrať s niektorými veľkými jazzovými menami ako napr. Jimmy Cobb, Don Menza, Curtis Fuller, Benny Golson, Carla Bley, a iní.

V roku 2009 sa zúčastnila na Medzinárodnej letnej „Drums“ dielni, kde získala štipendijný pobyt v New Yorku. V roku 2014 začala nový projekt pod jej vedením "Lada Obradovic Project". V roku 2016 sa stala finalistkou medzinárodnej súťaže Competition v Kalifornii. V rovnakom roku sa stáva členom David Tixier tria, s ktorým vystupuje po celom Švajčiarsku a Francúzsku. V nasledujúcich rokoch sa Lada zúčastnila na mnohých súťažiach a jazzových festivaloch v Európe. Vystupovala s rôznymi hudobnými formáciami rôznych štýlov, od tria až po big bandy v Chorvátsku, Slovinsku, Nemecku, Švajčiarsku a Rakúsku.


Obsadenie:


David Tixier - klavír, klávesy, syntezátor, kompozície

Lada Obradović  - bubny, hlas, hračky, zvonkohra, kompozícia

I OBRADOVIC - TIXIER DUO

YouTube