by Miroslava Strháková © Webdesing

Copyright © 2018

Po prvýkrát sa verejnosti predstavil v roku 2004 na festivale v Přerove. Počas svojej existencie účinkoval takmer na všetkých väčších festivaloch ako aj samostatných koncertoch v Čechách a na Slovensku,v Srbsku v Rakúsku. Spolupráca s ORF spolu s popredným rakúskym saxofonistom Harry Sokalom vyústila v niekoľko nahrávok; nahrávka koncertu v Radiokulturhause vyšla na CD „Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band featuring Harry Sokal – Live“ vo vydavateľstve ORF.

„Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band“ sa skladá z popredných jazzmanov z Čiech a Slovenska, ktorí majú s pôsobením vo veľkých jazzových orchestroch bohaté skúsenosti; v ostaných rokoch je stálym členom orchestra aj Ádám Gráf na poste 1. trúbky, kmeňový člen Modern Art Orchestra z Budapešti. Ťažiskom repertoáru big bandu sú skladby M. Jakabčica, ako aj jeho autorské aranžmány známych jazzových štandardov. Od roku 2010 je jeho program obohatený o skladby z projektu „Blázni z Chelmu“, na ktorom sa autorsky okrem M.Jakabčica podieľa aj Erik Rothenstein, ako aj o skladby ďalších autorov – členov orchestra (Michal Motýľ, Lukáš Oravec, Ľuboš Šrámek, Erik Rothenstein).

Niekoľkoročná Jakabčicova spolupráca s Harry Sokalom vyústila aj do spoločnej suity pre big band a sólo tenor/soprán saxofón.


Drevá - Miroslav Poprádi (as, cl), Ondřej Štveráček (ts,ss), Martin Uherek (ts), Erik Rothenstein (bar.s, cl)

Trúbky a krídlovky - Ádám Gráf, Tibor Ďuriak, Lukáš Oravec

Trombóny -  Richard Šanda, Jozef Vörös, Michal Motýľ (basový trombón)

Rytmika -  Matúš Jakabčic (gitara), Robert Ragan ml. (kontrabas), Marián Ševčík (bicie)

I MATÚŠ JAKABČIC CZ-SK BIG BAND