by Miroslava Páleníčková © Webdesing

Copyright © 2017


Trombónistu Michala Motýľa už dávnejšie považuje slovenská, česká, ale aj európska jazzová scéna za nielen skvelého a technicky bravúrneho sólistu na basový trombón, ale aj za vynikajúceho autora a aranžéra.

Zoskupenie Michal Motýľ Tentet vzniklo v auguste 2013 pre nahrávanie vynikajúceho profilového albumu Michala Motýľa s názvom Sunflowers. Repertoár tenteta tvoria originálne skladby Michala Motýľa, Matúša Jakabčica, Nikolaja Nikitina a Erika Rothensteina. Tieto  kompozície vychádzajú z tradície, ale kombinujú aj rôzne prvky moderného jazzu. Dychová sekcia tenteta je netradične zložená zo štyroch trombónov, jednej trúbky a dvoch saxofónov. Rytmickú sekciu tvorí gitara, kontrabas a bicie nástroje.


Michal Motýľ v r.1983–88 študoval na Št. Konzervatóriu v Košiciach v triede prof. Pavla Takáča. Počas štúdia získal na súťažiach Slovenských Konzervatórií viacero ocenení. VŠMU v Bratislave absolvoval v triede Doc. J.Gašparoviča. V r. 1989 získal na súťaži Amati Kraslice (ČSFR) 2.cenu, v r.1990 na Interpretačnej súťaži ml. umelcov v Bratislave 3.cenu a v r. 1992 na súťaži Pražská Jar Cenu pre najúspešnejšieho kanditáta z ČSFR.

V r.1989 - 1990 bol členom Tanečného orchestra Československej televízie (bastrombón); Bratislavského Big Bandu; Big Bandu Radio Bratislava, pre ktorý aj komponoval a aranžoval; Bratislavského trombónového kvarteta, s ktorým účinkoval vo Viedni, Karlsruhe a iných európskych mestách.

Od roku 1992 je členom trombónovej skupiny Slovenskej filharmónie (bastrombón) a členom CZ–SK Big Bandu Matúša Jakabčica, s ktorým sa zúčastnil rôznych jazzových festivalov. V rokoch 1996 –2005 príležitostne spolupracoval s Big Bandom Gustava Broma, od roku 2006 člen (bastrombón). V súčasnej dobe je aj členom menších kapiel. Bastrombón hrá v Nikistein Jazz Sextete ; Erik Rothenstein Jazz Quinete; Soul for Seven. V roku 2013 založil Michal Motýľ Tentet, s ktorým nahral CD Sunflowers; spolupracuje s formáciou Five ´Bones Brothers Vlada Vizára.


Obsadenie orchestra:


Michal Motýľ bass trombón, kompozície, aranžmány

Jozef Vöröš trombón

Juraj Mitošinka trombón

Vlado Vizár a.h. – trombón

Ondrej Juraši trúbka, krídlovka

Miroslav Poprádi klarinet, soprán, tenor sax.

Erik Rothenstein barytón sax, bas klarinet, flauta, kompozície, aranžmány

Matúš Jakabčic gitara, gitarový synthezátor, kompozície, aranžmány

Peter Korman kontrabas

Marián Ševčík bicie

I MICHAL MOTÝĽ TENTET

YouTube